Skip to main content

Blog

Czy utrzymywanie działu kadr i płac jest korzystne ekonomicznie?

Opublikowano: Wrzesień 15, 2021

Każde przedsiębiorstwo, niezależnie od tego, czym się zajmuje, musi w jakiś sposób obsługiwać swoje kadry i płace. Może to robić różnymi metodami. Jedną z nich jest zatrudnianie na etacie specjalnego działu firmy zajmującego się właśnie tym obszarem. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. To, na co się zdecydujemy, w dużej mierze zależy od tego, co jest korzystne ekonomicznie.

Czytaj dalej

Konsekwencje błędnego rozliczenia PIT-u

Opublikowano: Sierpień 11, 2021

Błędy w rozliczeniach PIT, czyli rocznych deklaracjach podatku dochodowego zdarzają się bardzo często. Jeśli zajmujemy się tą kwestią samodzielnie, to możemy wybrać niewłaściwy druk, czy po prostu zapomnieć się podpisać. Jednymi z najczęstszych są jednak błędy obliczeniowe, mylenie rubryk czy nieznajomość ulg, z jakich możemy skorzystać. Jednak za największe przewinienie uznaje się zwykle niezłożenie deklaracji w wyznaczonym terminie.

Czytaj dalej

Kiedy firma powinna skorzystać z fachowej pomocy księgowej?

Opublikowano: Lipiec 20, 2021

Fachowa pomoc księgowa przyda się w każdej firmie. Dzięki współpracy z biurem rachunkowym można w pełni poświęcić się rozwijaniu własnego biznesu i uniknąć wielu problemów, z którymi bardzo często borykają się osoby samodzielnie prowadzące księgowość. Dowiedz się, kiedy profesjonalna pomoc księgowa okazuje się niezbędna.

Czytaj dalej

Czym różni się księgowość od rachunkowości?

Opublikowano: Czerwiec 8, 2021

Już na etapie planowania prowadzenia biznesu powinniśmy pomyśleć o wybraniu formy opodatkowania i biura rachunkowego, ewentualnie zatrudnienie księgowej. Przy działalności jednoosobowej sprawa jest prosta, ale zakładając spółkę, rozliczenia z Urzędem Skarbowym, wypełnianie deklaracji ZUS oraz wszelkiego rodzaju rozliczenia, przyprawiają o zawrót głowy.

Czytaj dalej

Co można zyskać dzięki wprowadzeniu outsourcingu kadrowego?

Opublikowano: Maj 11, 2021

Obserwowane przez nas nieustannie rosnące zainteresowanie outsourcingiem kadr w przedsiębiorstwach wynika ze stale zwiększającej się świadomości potrzeb przez właścicieli firm i kadry zarządzające, które dochodzą do wniosku, że istnieje powszechnie stosowana na całym świecie praktyka zlecania zadań z zakresu kadr i płac wykwalifikowanym pracownikom firm zewnętrznych.

Czytaj dalej

12 najczęstszych błędów popełnianych przy rozliczaniu podatku dochodowego

Opublikowano: Maj 2, 2021

PIT to nazwa pochodząca od angielskiego Personal Income Tax, czyli osobistego podatku dochodowego. To podatek bezpośredni, który dotyczy m.in. przychodów z umowy o dzieło, umowy zlecenie, umowy o pracę, a także emerytur, rent, zasiłków, prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, wykonywania wolnego zawodu, czy nawet działalności artystycznej, literackiej i naukowej. Proste? Niestety nie do końca. Chociaż stosowne dokumenty musimy składać każdego roku, to wciąż wiele osób popełnia podstawowe błędy, wynikające z niewiedzy lub rozkojarzenia. Jakie rozbieżności mają miejsce najczęściej? 

Czytaj dalej