Skip to main content

Co można zyskać dzięki wprowadzeniu outsourcingu kadrowego?

Obserwowane przez nas nieustannie rosnące zainteresowanie outsourcingiem kadr w przedsiębiorstwach wynika ze stale zwiększającej się świadomości potrzeb przez właścicieli firm i kadry zarządzające, które dochodzą do wniosku, że istnieje powszechnie stosowana na całym świecie praktyka zlecania zadań z zakresu kadr i płac wykwalifikowanym pracownikom firm zewnętrznych. Sam outsourcing kadrowo-płacowy w każdej firmie może wyglądać odmiennie. Dla przykładu może polegać na przekazaniu firmie wykonującej dla Państwa zlecenie w całości lub wyłącznie tylko w pewnym zakresie funkcji polegających na administrowaniu kadrami. Outsourcing może być także poszerzony o dodatkowe nadzorowanie procesu rozliczeń w firmie zwane outsourcingiem płac itp. Z naszego artykułu dowiedzą się Państwo, czy outsourcing kadrowy jest opłacalny, dla zlecających go firm,  a także, na jakie korzyści można liczyć decydując się na to rozwiązanie. 

Jakie są zalety wprowadzenia outsourcingu kadrowego?

Decyzja o outsourcingu kadrowym w przedsiębiorstwie może być powodowana wieloma czynnikami, np. koniecznością oszczędzania, brakami personalnymi itd. Niezależnie jednak od tego, z jakiego powodu decydują się Państwo na outsourcing, mogą Państwo liczyć na profesjonalizm i usługi świadczone zgodnie z aktualnymi przepisami. Dzięki temu, że pracownicy firm zajmujących się kompleksową obsługą z zakresu kadr i płac muszą być z zasady na bieżąco ze wszelkimi nowelizacjami przepisów, zarządzaniem personelem oraz rozliczeniami w przedsiębiorstwie, to też posiadają oni głęboką wiedzę na temat swojej dziedziny, z czego ich klienci mogą swobodnie korzystać, zlecając im w ramach outsourcingu kolejne zadania do wykonania. Dodatkowym atutem umowy z firmą outsourcingową jest to, że to ona przejmuje odpowiedzialność za wszelkie błędy popełniane przy ewentualnych rozliczeniach, dlatego będzie dokładać szczególnych starań, aby wykonywane przez nią zlecenia były zgodne z prawem i oddawane w terminie.

Jakie zadania mogą Państwo powierzyć firmie outsourcingowej w zakresie kadr?

Zlecając zarządzanie kadrami firmie zewnętrznej, nie mają Państwo już konieczności utrzymywania w swoim przedsiębiorstwie osobnego działu, który zajmowałby się tym zakresem działań, a tym samym mogą Państwo zredukować koszty w firmie utrzymując stale jakość obsługi na najwyższym poziomie i zgodnie ze stale rosnącymi potrzebami rynku, takimi jak: wystawianie pracownikom świadectw pracy, zaświadczeń, tworzeniem regulaminów pracy, list płac, kontrolę terminów badań okresowych, szkoleń BHP i  prowadzeniem akt pracowniczych. Outsourcing kadr jest także odpowiedzią na konieczność podziału w każdej firmie działu HR (Human Resources) na dwie odrębne jednostki. Pierwsza jednostka zajmuje się zazwyczaj tzw. HR miękkim, którego zadaniem jest rekrutowanie nowych pracowników na wybrane przez Państwa stanowiska, druga jednostka HR twardy to dział zajmujący się wyłącznie rozliczeniami i dokumentacją, a to oznacza dla firmy utrzymywanie dwóch osobnych i kosztownych działów. Ten problem Państwu odchodzi, kiedy decydują się Państwo na outsourcing kadrowy, ponieważ jest on zdecydowanie tańszym rozwiązaniem. A dodatkowo zyskują Państwo czas, który mogą Państwo poświęcić na inne działania, które wpłyną na rozwój firmy. 

Wróć