Skip to main content

Konsekwencje błędnego rozliczenia PIT-u

Błędy w rozliczeniach PIT, czyli rocznych deklaracjach podatku dochodowego zdarzają się bardzo często. Jeśli zajmujemy się tą kwestią samodzielnie, to możemy wybrać niewłaściwy druk, czy po prostu zapomnieć się podpisać. Jednymi z najczęstszych są jednak błędy obliczeniowe, mylenie rubryk czy nieznajomość ulg, z jakich możemy skorzystać. Jednak za największe przewinienie uznaje się zwykle niezłożenie deklaracji w wyznaczonym terminie.

Co się dzieje jeśli w naszym zeznaniu PIT będzie błąd?

Obecnie osoby, które mają jedną pracę, na umowę o pracę i nie wykazują innych dochodów mogą łatwo rozliczyć się online, gdyż urząd przygotowuje dla nich gotowy pit do złożenia. Jeśli jednak rozliczamy się z małżonkiem, odliczamy ulgi, czy mamy więcej źródeł dochodu, sytuacja może być bardziej skomplikowana. Wówczas jeśli nie jesteśmy księgowymi, najlepiej, aby nasze rozliczenie PIT zostało wykonane przez profesjonalne biuro rachunkowe.

Przede wszystkim błędy w deklaracjach zdarzają się bardzo często i są czymś normalnym. Jeśli urząd po sprawdzeniu uzna, że czegoś brakuje, czy wyliczenia są nieprawidłowe, to otrzymamy listownie informację, co należy poprawić. Wówczas w nieprzekraczalnym terminie 7 dni musimy złożyć korektę według wskazanych punktów. Zdaniem specjalistów zdecydowanie korzystniej jest złożyć błędny PIT niż nie złożyć go w odpowiednim terminie wcale.

Co istotnie może nam grozić?

Jeśli nie złożymy deklaracji lub nie ujawnimy w niej kwot dochodów, to kary nakładane przez urząd skarbowy mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. W sytuacji, gdy w deklaracji nie wskazaliśmy jakichś zobowiązań, to organy skarbowe posiadają możliwość ich egzekucji, z czasem dochodzi do ich oprocentowania. W praktyce jednak jeśli jedynie spóźnimy się ze złożeniem naszej deklaracji, to będziemy musieli liczyć się z koniecznością zapłaty kary w wysokości kilkuset złotych. Jednak z pewnością zaniżanie zobowiązań podatkowych może zakończyć się nałożeniem zdecydowanie bardziej odczuwalnej kary do zapłaty.

Czy utrzymywanie działu kadr i płac jest korzystne ekonomicznie?

Każde przedsiębiorstwo, niezależnie od tego, czym się zajmuje, musi w jakiś sposób obsługiwać swoje kadry i płace. Może to robić różnymi metodami. Jedną z nich jest zatrudnianie na etacie specjalnego działu firmy zajmującego się właśnie tym…

Kiedy firma powinna skorzystać z fachowej pomocy księgowej?

Fachowa pomoc księgowa przyda się w każdej firmie. Dzięki współpracy z biurem rachunkowym można w pełni poświęcić się rozwijaniu własnego biznesu i uniknąć wielu problemów, z którymi bardzo często borykają się osoby samodzielnie prowadzące…

Czym różni się księgowość od rachunkowości?

Już na etapie planowania prowadzenia biznesu powinniśmy pomyśleć o wybraniu formy opodatkowania i biura rachunkowego, ewentualnie zatrudnienie księgowej. Przy działalności jednoosobowej sprawa jest prosta, ale zakładając spółkę...

Co można zyskać dzięki wprowadzeniu outsourcingu kadrowego?

Obserwowane przez nas nieustannie rosnące zainteresowanie outsourcingiem kadr w przedsiębiorstwach wynika ze stale zwiększającej się świadomości potrzeb przez właścicieli firm i kadry zarządzające, które dochodzą do wniosku, że istnieje powszechnie…

12 najczęstszych błędów popełnianych przy rozliczaniu podatku dochodowego

PIT to nazwa pochodząca od angielskiego Personal Income Tax, czyli osobistego podatku dochodowego. To podatek bezpośredni, który dotyczy m.in. przychodów z umowy o dzieło, umowy zlecenie, umowy o pracę, a także emerytur, rent, zasiłków, prowadzenia…